| Internal Part Number | EIS-R5F61622N50LGV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Series | H8® H8SX/1600 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | H8SX | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 74 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 24K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b, 6x16b, D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |