Murata Electronics North America UVQ-3.3/30-D24N-C
UVQ-3.3/30-D24N-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-3.3/30-D24N-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W
Datasheet Download
UVQ-3.3/30-D24N-C.pdf
Availability of UVQ-3.3/30-D24N-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVQ-3.3/30-D24N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-3.3/30-D24N-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-3.3/30-D24N-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-3.3/30-D24N-C
Related LinksUVQ-3.3/, UVQ-3.3/30-D24N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-3.3/30-D24N-C Details Description
Related parts for UVQ-3.3/30-D24N-C
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
2.54MM PITCH DIL VERT PC TAIL datasheet.pdf
0603 47K H60 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
D-SUB PRESS-IN 90 datasheet.pdf
True Accuracy, 16-Bit 12 V/15 V, Serial Input Voltage Output DAC IC datasheet.pdf