Murata Electronics North America UVQ-48/2.5-D48PB-C
UVQ-48/2.5-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-48/2.5-D48PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 120W
Datasheet Download
UVQ-48/2.5-D48PB-C.pdf
Availability of UVQ-48/2.5-D48PB-C
QUANTITY
UVQ-48/2.5-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-48/2.5-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-48/2.5-D48PB-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency92.3%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-48/2.5-D48PB-C
Related LinksUVQ-48/2., UVQ-48/2.5-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-48/2.5-D48PB-C Details Description
Related parts for UVQ-48/2.5-D48PB-C
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 15.9A D2PAK datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RELAY SOCKET SOLDER SIZE I datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BACC 10C 10#20 PIN PLUG NI datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf