Murata Electronics North America UVQ-5/20-D24N-C
UVQ-5/20-D24N-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-5/20-D24N-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
UVQ-5/20-D24N-C.pdf
Availability of UVQ-5/20-D24N-C
QUANTITY
UVQ-5/20-D24N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-5/20-D24N-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-5/20-D24N-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-5/20-D24N-C
Related LinksUVQ-5/2, UVQ-5/20-D24N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-5/20-D24N-C Details Description
Related parts for UVQ-5/20-D24N-C
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V QUAD 32-TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf