Murata Electronics North America UVQ-5/20-D48P-C
UVQ-5/20-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-5/20-D48P-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
UVQ-5/20-D48P-C.pdf
Availability of UVQ-5/20-D48P-C
QUANTITY
UVQ-5/20-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-5/20-D48P-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-5/20-D48P-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-5/20-D48P-C
Related LinksUVQ-5/2, UVQ-5/20-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-5/20-D48P-C Details Description
Related parts for UVQ-5/20-D48P-C
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD datasheet.pdf
LAMINATE MICA ESD BLUE 48X12' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 483FCCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf