Nichicon UVR0J470MDD
UVR0J470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR0J470MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVR0J470MDD.pdf
Availability of UVR0J470MDD
QUANTITY
UVR0J470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR0J470MDD
Internal Part NumberEIS-UVR0J470MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR0J470MDD
Related LinksUVR0J, UVR0J470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR0J470MDD Details Description
Related parts for UVR0J470MDD
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 3POS M8 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf