Nichicon UVR1A471MEA
UVR1A471MEA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1A471MEA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVR1A471MEA.pdf
Availability of UVR1A471MEA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1A471MEA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1A471MEA
Internal Part NumberEIS-UVR1A471MEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1A471MEA
Related LinksUVR1A, UVR1A471MEA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1A471MEA Details Description
Related parts for UVR1A471MEA
TRIMMER 300 OHM 0.1W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.12A SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS CBL datasheet.pdf