Nichicon UVR1C220MDA
UVR1C220MDA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1C220MDA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVR1C220MDA.pdf
Availability of UVR1C220MDA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1C220MDA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1C220MDA
Internal Part NumberEIS-UVR1C220MDA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1C220MDA
Related LinksUVR1C, UVR1C220MDA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1C220MDA Details Description
Related parts for UVR1C220MDA
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 8" WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 12"LD datasheet.pdf