Nichicon UVR1C223MRD6
UVR1C223MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1C223MRD6
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVR1C223MRD6.pdf
Availability of UVR1C223MRD6
QUANTITY
UVR1C223MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1C223MRD6
Internal Part NumberEIS-UVR1C223MRD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1C223MRD6
Related LinksUVR1C2, UVR1C223MRD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1C223MRD6 Details Description
Related parts for UVR1C223MRD6
FERRITE 8A 200 OHM SMD datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049R/H1507TR 2" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf