Nichicon UVR1E470MDD1TD
UVR1E470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1E470MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVR1E470MDD1TD.pdf
Availability of UVR1E470MDD1TD
QUANTITY
UVR1E470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1E470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR1E470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1E470MDD1TD
Related LinksUVR1E47, UVR1E470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1E470MDD1TD Details Description
Related parts for UVR1E470MDD1TD
REGU 15A 24VIN 2.5V TO 5.6VOUT H datasheet.pdf
FINGER GUARD PLAS 150MM 100PPI datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PSH PULL 8DIP datasheet.pdf
TERM FIELD WIRING 18-POS FWT18R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER WINBOND MCU DIP40/PLCC44 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 80MA 22.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TDA7498E datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf