Nichicon UVR1H100MDD6
UVR1H100MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H100MDD6
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H100MDD6.pdf
Availability of UVR1H100MDD6
QUANTITY
UVR1H100MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H100MDD6
Internal Part NumberEIS-UVR1H100MDD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,400
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H100MDD6
Related LinksUVR1H1, UVR1H100MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H100MDD6 Details Description
Related parts for UVR1H100MDD6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 1A SOLDER datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.075" 5MM 3LD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 13.5V 110W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
DATA STORAGE MODULE RS232 24VDC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf