Nichicon UVR1H100MDD6TP
UVR1H100MDD6TP picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H100MDD6TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H100MDD6TP.pdf
Availability of UVR1H100MDD6TP
QUANTITY
UVR1H100MDD6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H100MDD6TP
Internal Part NumberEIS-UVR1H100MDD6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H100MDD6TP
Related LinksUVR1H10, UVR1H100MDD6TP Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H100MDD6TP Details Description
Related parts for UVR1H100MDD6TP
REGULATOR 5V 1A 12PSIP HORZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf