Nichicon UVR1H103MRA
UVR1H103MRA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H103MRA
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H103MRA.pdf
Availability of UVR1H103MRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1H103MRA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H103MRA
Internal Part NumberEIS-UVR1H103MRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package140
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H103MRA
Related LinksUVR1H, UVR1H103MRA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H103MRA Details Description
Related parts for UVR1H103MRA
FIXED IND 33NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 133.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
ANVIL SPACER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf