Nichicon UVR1H2R2MDD1TD
UVR1H2R2MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H2R2MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H2R2MDD1TD.pdf
Availability of UVR1H2R2MDD1TD
QUANTITY
UVR1H2R2MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H2R2MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR1H2R2MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H2R2MDD1TD
Related LinksUVR1H2R, UVR1H2R2MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H2R2MDD1TD Details Description
Related parts for UVR1H2R2MDD1TD
THYRISTOR SCR 25A 50V TO220AB datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf