Sullins Connector Solutions GEM10DRSD-S288
GEM10DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GEM10DRSD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM10DRSD-S288.pdf
Availability of GEM10DRSD-S288
QUANTITY
GEM10DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM10DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-GEM10DRSD-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM10DRSD-S288
Related LinksGEM10DR, GEM10DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM10DRSD-S288 Details Description
Related parts for GEM10DRSD-S288
TIP SOLDER ROUND datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 18POS datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 129-137MHZ 75" datasheet.pdf
RES SMD 62.6K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf