Nichicon UVR1J102MHA
UVR1J102MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J102MHA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J102MHA.pdf
Availability of UVR1J102MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1J102MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J102MHA
Internal Part NumberEIS-UVR1J102MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)