Nichicon UVR1J220MDA
UVR1J220MDA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J220MDA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J220MDA.pdf
Availability of UVR1J220MDA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1J220MDA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J220MDA
Internal Part NumberEIS-UVR1J220MDA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J220MDA
Related LinksUVR1J, UVR1J220MDA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J220MDA Details Description
Related parts for UVR1J220MDA
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY W/VCOM AMP 48TQFN datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
SPONGE (10/PK) datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
TV 10C 10#20 SKT RECP datasheet.pdf
10A MALE CRIMP CONTACT, SILVER 1 datasheet.pdf