Nichicon UVR1V222MHA
UVR1V222MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1V222MHA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVR1V222MHA.pdf
Availability of UVR1V222MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1V222MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1V222MHA
Internal Part NumberEIS-UVR1V222MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1V222MHA
Related LinksUVR1V, UVR1V222MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1V222MHA Details Description
Related parts for UVR1V222MHA
RES SMD 5.36K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 118.65VC SMA datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6KV U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf