Nichicon UVR2A332MRD
UVR2A332MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A332MRD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A332MRD.pdf
Availability of UVR2A332MRD
QUANTITY
UVR2A332MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A332MRD
Internal Part NumberEIS-UVR2A332MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package140
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A332MRD
Related LinksUVR2A, UVR2A332MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A332MRD Details Description
Related parts for UVR2A332MRD
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 4.2MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
HANDLE WXP 120 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf