Nichicon UVR2A3R3MDA
UVR2A3R3MDA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A3R3MDA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A3R3MDA.pdf
Availability of UVR2A3R3MDA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2A3R3MDA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A3R3MDA
Internal Part NumberEIS-UVR2A3R3MDA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A3R3MDA
Related LinksUVR2A, UVR2A3R3MDA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A3R3MDA Details Description
Related parts for UVR2A3R3MDA
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf