Nichicon UVR2A471MHD1TN
UVR2A471MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A471MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A471MHD1TN.pdf
Availability of UVR2A471MHD1TN
QUANTITY
UVR2A471MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A471MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVR2A471MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A471MHD1TN
Related LinksUVR2A47, UVR2A471MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A471MHD1TN Details Description
Related parts for UVR2A471MHD1TN
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR24B/AE24M/ASR24B datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM TIN PANEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.6UH 3.5A 38.4 MOHM datasheet.pdf
RES 1.3333K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 27NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf