Nichicon UVR2C220MPD1TD
UVR2C220MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C220MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C220MPD1TD.pdf
Availability of UVR2C220MPD1TD
QUANTITY
UVR2C220MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C220MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2C220MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C220MPD1TD
Related LinksUVR2C22, UVR2C220MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C220MPD1TD Details Description
Related parts for UVR2C220MPD1TD
LED YELLOW CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC 60VDC SMD datasheet.pdf
MOD AC OUTPUT 250VAC 12VDC-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
IC RESET TIMER 6MICROPAK datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 120POS T/H datasheet.pdf