Nichicon UVR2C470MHD
UVR2C470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C470MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C470MHD.pdf
Availability of UVR2C470MHD
QUANTITY
UVR2C470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C470MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2C470MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C470MHD
Related LinksUVR2C, UVR2C470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C470MHD Details Description
Related parts for UVR2C470MHD
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 800V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG36 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf