Nichicon UVR2C471MRA6
UVR2C471MRA6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C471MRA6
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C471MRA6.pdf
Availability of UVR2C471MRA6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2C471MRA6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C471MRA6
Internal Part NumberEIS-UVR2C471MRA6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package160
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C471MRA6
Related LinksUVR2C4, UVR2C471MRA6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C471MRA6 Details Description
Related parts for UVR2C471MRA6
VARISTOR 15V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 44MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 10A TP-FA datasheet.pdf