Souriau Connection Technology D38999/26JJ29SD
D38999/26JJ29SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JJ29SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JJ29SD.pdf
Availability of D38999/26JJ29SD
QUANTITY
D38999/26JJ29SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JJ29SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26JJ29SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JJ29SD
Related LinksD38999/, D38999/26JJ29SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JJ29SD Details Description
Related parts for D38999/26JJ29SD
SANTOPRENE CLAMP ST-PLATE 5/16" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
TEST LEAD SET datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 48V 10-MSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf