Nichicon UVR2D471MRA6
UVR2D471MRA6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D471MRA6
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D471MRA6.pdf
Availability of UVR2D471MRA6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2D471MRA6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D471MRA6
Internal Part NumberEIS-UVR2D471MRA6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package180
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D471MRA6
Related LinksUVR2D4, UVR2D471MRA6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D471MRA6 Details Description
Related parts for UVR2D471MRA6
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
LED MINI PANEL IND AMB 8V 14" LD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC CRO 2400-2400 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN RECP datasheet.pdf
500UF 25V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf