Nichicon UVR2D4R7MPD1TA
UVR2D4R7MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D4R7MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D4R7MPD1TA.pdf
Availability of UVR2D4R7MPD1TA
QUANTITY
UVR2D4R7MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D4R7MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVR2D4R7MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)