Nichicon UVR2W220MHA
UVR2W220MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W220MHA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W220MHA.pdf
Availability of UVR2W220MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2W220MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W220MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2W220MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W220MHA
Related LinksUVR2W, UVR2W220MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W220MHA Details Description
Related parts for UVR2W220MHA
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf