Nichicon UVR2W3R3MPD
UVR2W3R3MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W3R3MPD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W3R3MPD.pdf
Availability of UVR2W3R3MPD
QUANTITY
UVR2W3R3MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W3R3MPD
Internal Part NumberEIS-UVR2W3R3MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W3R3MPD
Related LinksUVR2W, UVR2W3R3MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W3R3MPD Details Description
Related parts for UVR2W3R3MPD
FUSE 3-1/2A 600VAC T-LAG CC TYP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT STR 6AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484UBGA datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 141 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf