Nichicon UVR2W3R3MPD1TD
UVR2W3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W3R3MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W3R3MPD1TD.pdf
Availability of UVR2W3R3MPD1TD
QUANTITY
UVR2W3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2W3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W3R3MPD1TD
Related LinksUVR2W3R, UVR2W3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UVR2W3R3MPD1TD
RES SMD 0.018 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 4A IDC 8POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
D SUB TOP ENTRY METAL HOOD 9 POL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf