Nichicon UVY1V331MPD
UVY1V331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1V331MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVY1V331MPD.pdf
Availability of UVY1V331MPD
QUANTITY
UVY1V331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1V331MPD
Internal Part NumberEIS-UVY1V331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1V331MPD
Related LinksUVY1V, UVY1V331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1V331MPD Details Description
Related parts for UVY1V331MPD
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 17"W datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
AC DRIVE,2HP,240V,1.5KW,3PH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf