Nichicon UVY1V331MPD1TD
UVY1V331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1V331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVY1V331MPD1TD.pdf
Availability of UVY1V331MPD1TD
QUANTITY
UVY1V331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1V331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVY1V331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1V331MPD1TD
Related LinksUVY1V33, UVY1V331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1V331MPD1TD Details Description
Related parts for UVY1V331MPD1TD
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-LLP datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET RETAINER 30POS MX7 datasheet.pdf
PELTIER MS3,231,10,15,11,W8 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf