Nichicon UVY2C100MPD1TA
UVY2C100MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C100MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C100MPD1TA.pdf
Availability of UVY2C100MPD1TA
QUANTITY
UVY2C100MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C100MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVY2C100MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C100MPD1TA
Related LinksUVY2C10, UVY2C100MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C100MPD1TA Details Description
Related parts for UVY2C100MPD1TA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES PH datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML RA 24" datasheet.pdf