Nichicon UVY2E3R3MED1TA
UVY2E3R3MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY2E3R3MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVY2E3R3MED1TA.pdf
Availability of UVY2E3R3MED1TA
QUANTITY
UVY2E3R3MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2E3R3MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVY2E3R3MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2E3R3MED1TA
Related LinksUVY2E3R, UVY2E3R3MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2E3R3MED1TA Details Description
Related parts for UVY2E3R3MED1TA
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf