Nichicon UVY2E3R3MED1TD
UVY2E3R3MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2E3R3MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVY2E3R3MED1TD.pdf
Availability of UVY2E3R3MED1TD
QUANTITY
UVY2E3R3MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2E3R3MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVY2E3R3MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2E3R3MED1TD
Related LinksUVY2E3R, UVY2E3R3MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2E3R3MED1TD Details Description
Related parts for UVY2E3R3MED1TD
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
CAP CER 620PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf