SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I72-20MA-A
P61-200-S-A-I72-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I72-20MA-A
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I72-20MA-A.pdf
Availability of P61-200-S-A-I72-20MA-A
QUANTITY
P61-200-S-A-I72-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I72-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I72-20MA-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I72-20MA-A
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I72-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I72-20MA-A Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I72-20MA-A
CONN HOUSING 11POS .100 HI PRESS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD RF SUB SYSTEM RFSS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
UMY3006 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 1A 100V 4-SMD datasheet.pdf