United Chemi-Con E36D500HPN333MAA5M
E36D500HPN333MAA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN333MAA5M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN333MAA5M.pdf
Availability of E36D500HPN333MAA5M
QUANTITY
E36D500HPN333MAA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN333MAA5M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN333MAA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.57A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN333MAA5M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN333MAA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN333MAA5M Details Description
Related parts for E36D500HPN333MAA5M
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.7A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
KIT EVAL AUD BOOSTER PACK C5000 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf