ST LD29150PT15R
LD29150PT15R picture photo
Mfg. Part Number
LD29150PT15R
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A PPAK
Datasheet Download
LD29150PT15R.pdf
Availability of LD29150PT15R
QUANTITY
LD29150PT15R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD29150PT15R
Internal Part NumberEIS-LD29150PT15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD29150PT15R
Related LinksLD2915, LD29150PT15R Datasheet, ST Distributor
LD29150PT15R Details Description
Related parts for LD29150PT15R
CONN HEADER 18POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
IC MOD QUAD 2.7GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V PPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.200" datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 10" 8S FIN datasheet.pdf