Nichicon UVY2G470MHD1TN
UVY2G470MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVY2G470MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVY2G470MHD1TN.pdf
Availability of UVY2G470MHD1TN
QUANTITY
UVY2G470MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2G470MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVY2G470MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2G470MHD1TN
Related LinksUVY2G47, UVY2G470MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2G470MHD1TN Details Description
Related parts for UVY2G470MHD1TN
JUMPER-H1505TR/A3048A/X 8" datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHMT TRIG SC70-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.5A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT STD 2.8KHZ datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
MOD WIFI 802.11B/G/N W/ANT SPI datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf