Nichicon UVY2V221MRD
UVY2V221MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVY2V221MRD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVY2V221MRD.pdf
Availability of UVY2V221MRD
QUANTITY
UVY2V221MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2V221MRD
Internal Part NumberEIS-UVY2V221MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)