Nichicon UVY2V470MHD1TN
UVY2V470MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVY2V470MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVY2V470MHD1TN.pdf
Availability of UVY2V470MHD1TN
QUANTITY
UVY2V470MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2V470MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVY2V470MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2V470MHD1TN
Related LinksUVY2V47, UVY2V470MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2V470MHD1TN Details Description
Related parts for UVY2V470MHD1TN
BATTERY PACK NICAD 3.6V 5000MAH datasheet.pdf
IC LI-ION BATT/PWR MGMT 56QFN datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A SOD57 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf