Vishay/Vitramon VJ0805D361MXAAJ
VJ0805D361MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D361MXAAJ
Brief Description
CAP CER 360PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D361MXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D361MXAAJ
QUANTITY
VJ0805D361MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D361MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D361MXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D361MXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D361MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D361MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D361MXAAJ
CONN HEADER 5POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 5POS PCB datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-SON datasheet.pdf
CONN HDR/SCKT .8MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf