Nichicon UVZ0J223MHH
UVZ0J223MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ0J223MHH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVZ0J223MHH.pdf
Availability of UVZ0J223MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ0J223MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ0J223MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ0J223MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ0J223MHH
Related LinksUVZ0J, UVZ0J223MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ0J223MHH Details Description
Related parts for UVZ0J223MHH
LED MATRIX CC 5X7 1.2" 660NM RED datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
QTV12(E)F datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 39POS datasheet.pdf