Nichicon UVZ0J333MRD
UVZ0J333MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ0J333MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVZ0J333MRD.pdf
Availability of UVZ0J333MRD
QUANTITY
UVZ0J333MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ0J333MRD
Internal Part NumberEIS-UVZ0J333MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ0J333MRD
Related LinksUVZ0J, UVZ0J333MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ0J333MRD Details Description
Related parts for UVZ0J333MRD
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS-485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC R6 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf