Nichicon UVZ1A330MDD1TD
UVZ1A330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1A330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1A330MDD1TD.pdf
Availability of UVZ1A330MDD1TD
QUANTITY
UVZ1A330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1A330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ1A330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1A330MDD1TD
Related LinksUVZ1A33, UVZ1A330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1A330MDD1TD Details Description
Related parts for UVZ1A330MDD1TD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
IC ADC 18BIT W/SRL INTRFC 24SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS .1X.1 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LIMIT SWITCH,ADJUSTABLE ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf