Nichicon UVZ1C472MHD1TN
UVZ1C472MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1C472MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1C472MHD1TN.pdf
Availability of UVZ1C472MHD1TN
QUANTITY
UVZ1C472MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1C472MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVZ1C472MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package250
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1C472MHD1TN
Related LinksUVZ1C47, UVZ1C472MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1C472MHD1TN Details Description
Related parts for UVZ1C472MHD1TN
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 168BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf