Nichicon UVZ1E472MHH
UVZ1E472MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1E472MHH
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1E472MHH.pdf
Availability of UVZ1E472MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1E472MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1E472MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ1E472MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1E472MHH
Related LinksUVZ1E, UVZ1E472MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1E472MHH Details Description
Related parts for UVZ1E472MHH
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RES WIREWOUND 330 OHM 7W datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 2200V 350A datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
5 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf