Nichicon UVZ1H220MDD1TA
UVZ1H220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H220MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H220MDD1TA.pdf
Availability of UVZ1H220MDD1TA
QUANTITY
UVZ1H220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1H220MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H220MDD1TA
Related LinksUVZ1H22, UVZ1H220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H220MDD1TA Details Description
Related parts for UVZ1H220MDD1TA
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC DAC DUAL 14BIT LO PWR 40LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 6PVH 8COL datasheet.pdf
HDM SMPO070F120F LM (CUTS) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf