Nichicon UVZ1H221MPD1TD
UVZ1H221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H221MPD1TD.pdf
Availability of UVZ1H221MPD1TD
QUANTITY
UVZ1H221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ1H221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H221MPD1TD
Related LinksUVZ1H22, UVZ1H221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H221MPD1TD Details Description
Related parts for UVZ1H221MPD1TD
IC 12-BIT R-R D/A CONV SOT-23-8 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.71"L X 4.72"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf