Nichicon UVZ1HR47MDH
UVZ1HR47MDH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1HR47MDH
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1HR47MDH.pdf
Availability of UVZ1HR47MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1HR47MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1HR47MDH
Internal Part NumberEIS-UVZ1HR47MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1HR47MDH
Related LinksUVZ1H, UVZ1HR47MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1HR47MDH Details Description
Related parts for UVZ1HR47MDH
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 290MA 3.01 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf